golden gate

Vyplatí se spoření do zlata?

Úroky v bankách na spořících i normálních účtech jsou velmi nízké a kromě spoření dotovaných státem jako třeba stavební nebo penzijní už nezbývá moc příležitostí, kam ukládat peníze. Kvůli nejistotě na trzích lidé stále častěji volí reality nebo drahé kovy. Reality pak nesou zisk a drahé kovy spíš jistotu ochrany před inflací i v době obrovské krize. Jak probíhá právě takové spoření do zlata a vyplatí se?

Proč bychom měli spořit do zlata?

Rychlé zbohatnutí není hlavním důvodem, proč lidé kupují zlato nebo s ním spoří. Důležitá je dlouhodobá ochrana majetku před znehodnocením.

Fyzické zlato představuje jistotu, která finančním většinou chybí. Největší výhodou drahých kovů je, že se jim nejvíce daří v období ekonomické nestability.

Z těchto důvodů není dobré se soustředit jen na jednu formu spoření, bezpečné je ukládat peníze na více místech pro případ ekonomické či finanční krize.

Jak začít spořit do zlata?

Při spoření si člověk určí cílovou částku a nastaví si trvalý příkaz. Mimořádné splátky/investice jsou samozřejmě také možné. S každou platbou si nakupuje cenný kov za aktuální tržní cenu, a jakmile naspoří celou „zlatou cihličku“, fyzicky si ji odnese. Každá cihla má své unikátní sériové číslo.

Optimálně je dobré začít spořit tehdy, když si chcete vytvořit železné rezervy například na důchod nebo pro děti či vnoučata a to jinak než strkáním peněz pod polštář. Cena zlata je nyní poměrně nízko.

Pokud je zlato velmi levné tak se vyplatí mimořádná splátka.

Do cenných kovů se vyplatí spořit déle než pět let.

Za jak dlouho je možné si na cihličku naspořit?

Záleží na výši splátek a na velikosti slitku, do kterého se spoří. V průměru za 6 měsíců může být první cihlička vaše.

Je bezpečné kupovat a prodávat zlato?

Když už se rozhodnete koupit si zlato nebo na ně pravidelně spořit, doporučuji využít pouze prověřené společnosti, u kterých je možné kov kdykoli prodat zpět. Společnost, která cenný kov prodala, musí také garantovat to, že je koupí nazpět.

Ověřit pravost slitku si může každý sám, a to na základě jeho rozměru a váhy, který uvádí každá slévárna na svých webových stránkách.

Další možností je zajít na Puncovní úřad.

Co více bych měl vědět o spoření co drahých kovů?

Spoření do zlata je možné kdykoli zrušit, přerušit, nebo třeba i navýšit. Uspořené peníze se vracejí střadateli.

Spoření do drahých kovů není pojištěno podobně, jako je tomu v případě některých peněžních spořících produktů. V rámci zlatého spoření klient totiž nakupuje na splátky cihličky zlata, které si ihned po jejich dospoření fyzicky přebírá.

Investice do zlata není zatížena DPH a nepodnikatelské subjekty nedaní ani kapitálový zisk z něj. U jiných drahých kovů už DPH je.

Kde všude se dá zlatý slitek prodat?

Zlato jde prodat u kteréhokoli obchodníka po celém světě. U ověřených firem je možné kov kdykoli prodat a peníze za něj dostanete do 24 hodin. Optimální je prodat zlato zpět přímo firmě, u které jste si jej koupily, ta by měla garantovat odkup a cena je pro klienty obvykle výhodnější.

Je lepší si pořídit fyzické zlato nebo třeba jen zlatý certifikát?

Člověk by měl by mít možnost si ho potěžkat. Na trhu je totiž asi jen deset procent cihel, tedy reálného investičního zlata, zbytek je jen virtuální trh – takzvané papírové zlato, které fyzicky vůbec neexistuje.

Pokud potřebujete více informací nebo osobní zkušenosti napište mi.

 

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš Email (vyžadováno)

Telefon

Vaše zpráva

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..