portu investice

Portu – RoboAdvisory jednoduchý způsob jak se stát akcionéřem

Koncem roku 2018 byla oficiálně spuštěna online investiční platforma Portu, která po vzoru zahraničních robo-advisorů přináší do ČR automatizované investování peněz. Platforma klade důraz na efektivní nízkonákladovou správu prostředků investorů pomocí ETF (Exchange Traded Funds – burzovně obchodované fondy). Za poplatek 1 % ročně získá investor velmi pokročilý nástroj. Stojí za ním jedna z největších středoevropských makléřských společností WOOD & Company Financial Services. Tato společnost má udělenou licency od ČNB a hotovostní zůstatky investičního portfolia na Portu jsou vedené na sběrném zákaznickém účtu velkých bank a jsou pojištěné podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, do výše 100 tis. eur. Samozřejmě jsem si na platformě také založil soukromý účet a po hloubkovém otestování přináším první výsledek. Co moje analýza ukazuje?

Kdo má rád stručnější texty ohledně investičních platforem, tak tady je shrnutí: Podobnou platformu jako portu čeští investoři vždy chtěli, platforma má obrovský náskok oproti zdejší konkurenci ze strany obchodníků s cennými papíry a standardními podílovými fondy. Ty doposud nabízely investorům služby s relativně velmi vysokými náklady, nízkou flexibilitou, vysokou složitostí a administrativní náročností. Portu je naopak velmi jednoduché a výsledky investice jsou vidět hned druhý den po připsání peněz na účet. Platforma automaticky optimalizuje složení fondů tak jak bylo nastaveno. Pravidelné měsíční vklady jsou pak procentuelně rozděleny. není nutné tedy vlastnit celé akcie ale pouze malou část fodu. Vyplacené dividendy jsou automaticky reinvestovány.

Pro nové investory je u Portu tři měsíce vedení účtu bez poplatku za správu, pokud se na platformu registrují přes odkaz uvedený v této analýze.

Robo-advisory a pasivní fondy jsou obrovským fenoménem

Dle údajů J.P. Morgan přiteklo od roku 2000 do května letošního roku do pasivních nízkonákladových fondů v USA více než 3,5 bilionu dolarů. Do aktivně spravovaných fondů přiteklo kolem 800 miliard USD, přičemž od roku 2014 americké aktivní fondy bez přidané hodnoty ve velkém ztrácejí investory. Podobný vývoj sledujeme i v Evropě či Asii.

Investoři chtějí mít své peníze na kapitálovém trhu, ale nechtějí manažerům fondů platit vysoké poplatky za to, aby tito manažeři jenom sledovali index. Velkým problémem u řady akciových fondů jsou vysoké vstupní poplatky, které se nezřídka pohybují až na úrovni 5% z investice. A to ani nemluvíme o službách s předplacenými poplatky, kde je nákladovost v prvních letech skutečně odstrašující.

Portu jako robo-advisory platforma sází na nízkonákladové ETF a za malý poplatek ve výši 1 % p.a. (žádný vstupní nebo výstupní poplatek se neaplikuje) zařizuje další operativní činnosti kolem investování. Tady patří samozřejmě vyhodnocení investičního profilu, „odkliknutí“ pokynů, vytvoření měnového zajištění do korun, rebalancování portfolia, reporting, investiční plánování a další úkony. To jsou činnosti, které investoři v menší či větší míře vždy dělají.

Mnoho investorů si často neuvědomí, že rozdíl mezi 1 % a třeba 2 % je mnohem větší, než se na počátku zdá. Na stránkách Portu v sekci „Kolik to stojí“ nalezneme následující výmluvný graf. Srovnejme poplatek Portu ve výši 1 % s průměrným nákladem 1,67 % českého akciového fondu při investici 100 000 Kč na 10 let. Určitě si řeknete, že rozdíl 0,67 % nic není. Ale pozor. Za 10 let byste při uvedených parametrech ušetřili s Portu jenom díky nižšímu manažerskému poplatku 11 tisíc korun. S průměrným nákladem investiční strategie u brokera ve výši 4,08 % to je cca 45 tisíc korun. Takové rozdíly vás mohou nepříjemně šokovat a přivést na myšlenku, že na finančním trhu jsou samí „šmejdi“. Ne, nejsou. Portu pouze přineslo nové optimalizované metody a dokázalo radikálně automatizovat procesy a snížit náklady a to přenést do nižšího poplatku.

Zkušenější i začínající investor ví, že 30letý investiční horizont není až tak výjimečný. Každý člověk, který si šetří peníze na důchod a má méně než 40 let, by měl mít investiční horizont minimálně 30 let.

WOOD & Company je finančně velmi silná společnost

Se společností WOOD & Company se běžní investoři doposud moc nesetkávali. Tato přední středoevropská investiční skupina dělá makléře pro institucionální investory (banky, fondy, pojišťovny a další). Na pražské burze je díky 25letým zkušenostem největším obchodníkem. Na jiných středoevropských a východoevropských burzách patří také mezi největší hráče. Její finanční, technologické a personální zázemí je tedy obrovské. Prakticky ji v oblasti investičních zkušeností nemohou konkurovat ani největší české banky. Tržní podíl a objem obchodů v Praze z roku 2019 je na následujícím grafu:

Dle výroční zprávy měla společnost následné výsledeky hospodaření:

Klíčové výsledky za rok 2019:

  • Čistá výše poplatků a provizí činila 401mil. Kč.
  • Čistýzisk z finančních operací z obchodní a investiční činnosti dosáhl 202mil. Kč.
  • Provozní výnosy dosáhly celkem 619mil. Kč.
  • Provozní náklady činily 567mil. Kč.
  • Vlastní kapitál celkem k 31. prosinci 2019 činil 756mil. Kč

Zdroj: Wood & Company 2019 annual report

S takovýmto kapitálovým zázemím se dá podniknout ledacos a investoři mohou být klidní. Riziko krachu celé společnosti a potažmo platformy Portu je minimální. I kdyby tato situace nastala, tak majetek investorů je účetně oddělen a své peníze by získali zpět. Zůstatky jsou pojištěny stejně jakoby ležely ladem na jakémkoliv bankovním účtu.

Moje výsledky z roku 2020

Jsem zvyklý na to, že peníze by neměly jen tak ležet na účtě. V práci máme možnost pravidelně odkupovat firemní akcie a za ty roky jsem poznal, že ikdyž cena jde nahoru ale i dolu tak je tam pořád zisk vyšší než kdyby vše bylo uložené v bance.

S příchodem koronakrize mě napadlo využít obrovský propad akciových trhů a hledal jsem něco podobného, kam bych mohl rychle a jednoduše vložit 50 000 Kč a pak pravidelně každý měsíc přidávat 3 000 Kč. Našel jsem Portu, nic víc v ČR vlastně ani není. V minulosti jsem zkoušel různé fondy od velkých bank ale vše bylo málo flexibilní drahé a složité. V Portu jsem měl peníze třetí den a pátý den už jsem viděl dokonce zisk, který pořád roste a to musím zaklepat na dřevo. Já jsem investoval zrovna když trhy začali růst. Ale portfolio je tak rozložené, že stále vidím růst a předpokládám, že v budoucích 30ti letech to bude pokračovat.

Tady jsou výsledky mého snažení. První vklad byl koncem Dubna 2020 a pak každý měsíc pravidelný vklad.

Zhodnocení za 9 měsíců 27%


Na základě dotazníku mi byl přidělen rizikový profil 9 a zde je vidět složení portfolia:

Složení portfolia Portu

Výpis z prosince 2020 – je možné vidět celkový stav a všechny vklady, připsané dividendy a tak dále.

Zde je vidět několik operací a hlavní je ta poslední. To je to 1% poplatku. Je to nižší než vedení bankovního učtu u některých bank.


Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..